Adobe Brackets: elegantný front-end editor HTML, CSS, JavaScript

brackets-editor

Pokiaľ patríte do skupiny front-end kóderov, mali by ste spozornieť. Na úpravu kódu existuje veľa editorov – spomeniem napr.: Geany, KDevelop, Quanta+, Eclipse, NotePad++ a pod. – a do tejto početnej rodiny editorov po boku populármeho Dreamweaver prispieva Adobe svojim Open Source projektom: po beta verziách prichádza vydanie 1.0 – Adobe Brackets.

Čo je Adobe Brackets?

Brackets je ľahký (ale výkonný), moderný Open Source textový editor pre developerov a vývojárov, ktorí budujú web aplikácie a stavajú na webových technológiach HTML, CSS a JavaScript.

Doteraz vydané beta verzie Adobe Brackets sa ukázali ako veľmi populárne a mnoho vývojárov už používa Brackets ako primárny editor kódu. Najnovšia verzia Adobe Brackets je prvá „ostrá“ verzia a je nabitá skvelými novými funkciami.

Adobe Brackets je textový editor, ktorý sa aktívne zameriava na podporu  HTML, CSS a JavaScript. Ako som už spomínal, existuje bezpočet textových editorov na trhu s podporou PHP, C++, Python, a desiatky ďalších jazykov, ktoré ale nemôžu zacieliť na rovnaký pracovný postup pri návrhu front-end rozhrania ako Adobe Brackets. Ten sa zameriava výhradne na tvorbu front-end rozhrania, podporuje veľa úžasných vlastností, ako je in-line editácia, kde CSS kód spojený s prvkom HTML možno upravovať len tým, že presuniete kurzor myši nad daný prvok.

Ak ste z nejakého dôvodu ešte nevyskúšali editor Adobe Brackets, stiahnite si ho a vyskúšajte funkciu Živý náhľad – možno budete milo prekvapení. Ak ste fanúšikom Less alebo Sass, budete milovať aj podporu preprocesora.

Pozitívnou vlastnosťou Adobe Brackets je, že sa dobre používa. Okolo Brackets sa začala točiť nie malá komunita, ktorá prispieva nielen na jeho zdrojové kódy, ale uvoľňuje užitočné rozšírenia, ktoré sú voľne k inštalácii.

Rovnako ako Brackets 1.0 – Adobe vydal Extract for Bracket. Extrakt je rozšírenie zadarmo, ktoré vám umožní preniesť farby, fonty, atď. z vášho PSD priamo do editoru Brackets.

Ak vyvíjate front-end rozhranie webových stránok a aplikácií alebo ak chcete začať programovať web stánky – Brackets je jednou z dobrých možností. Skutočnosť, že je open-source a zadarmo, že je multiplatformný a beží na Windows, Mac a Linux by mala byť ďalšia z jeho výhod.