Podľa Ballmera bol Linux rakovina – dnes Microsoft Linux miluje

Microsoft miluje Linux

Microsoft miluje Linux

Microsoft v poslednej dobe investuje nemalé finančné zdroje do cloudového riešenia Azure. Krátko po predstavení testovacej verzie Windows 10 zverejnil Microsoft aj pár čisiel: Azure je k dispozícií v 19-tich regiónoch a celý systém sa skladá z 11 miliónov serverov. Kapacita Azure je podľa Ars Techniky dvakrát väčšia než konkurenčla platforma Amazon Web Service a svojím pokrytím prekonáva aj Google.

Na prezentácii v San Franciscu generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella povedal niečo, čo je viac ako trochu prekvapivé: „Microsoft miluje Linux!“. Jeho predchodca Steve Ballmer označil Linux rakovinou, no teraz ho Microsoft prijíma s otvorenou náručou. Pýtate sa, prečo zrazu tá zmena? Dôvodom sú práve cloudové služby Azure, ktoré na svojich serveroch využívaju z 20% práve open source GNU/Linux.

Microsoft sa pochválil hlavne univerzálnosťou Azure, ktorý podporuje celú škálu databázových systémmov a programovacích jazykov (.NET, Java, PHP, Python, NodeJS aj.) a umožňuje beh virtuálnych Windows i Linuxu.

Akcia v San Franciscu dala Microsoftu príležitosť oznámiť svetu, že jeho cloudové riešenia sú na profesionálnej úrovni (a pritom nemusí prísť s nimi ako prvý) a zároveň to bola dobrá príležitosť na uzatvorenie partnerských vzťahov.