Responzívny design: ako ho najrýchlejšie vytvoriť?

responsive-design-01

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí ľudia vidia vo webe budúcnosť. Vytvorenie responzívneho designu znamená, že je schopný sa adaptovať na mnoho rôznych prehliadačov a veľkostí, ktoré sú k dispozícii. Ak sa chcete ubezpečiť,  aby sa vaše webové stránky vytvorené na desktope zobrazovali na tablete s minimálnym posúvaním a zväčšovaním – budete mať záujem vytvoriť ústretový a adaptibilný web.

Jeden z dôvodov na rastúcu popularitu responzívneho designu web stránok je, že to proste dáva zmysel. Je to lacnejšie riešenie oproti tomu, že sa vytvorí jeden alebo viac ďalších návrhov web stránky pre mobilné telefóny a tablety. Responzívny design nám taktiež zabezpečuje konzistentný zážitok zo sledovania na rôznych typoch mobilných zariadení a na desktop monitoroch. Nie je moc príjemné zakaždým zväčšovať a posúvať web stránky na displejoch s malým rozlíšením.

Vytváranie responzívneho designu internetových stránok je stále jednoduchšie, pretože sa objavujú stále nové spôsoby, ako ich vytvoriť rýchlejšie a jednoduchšie. Vďaka CSS a HTML môžete prispôsobiť kód priamo vo vašich stránkach. Ďalšie prvky úprav vyžadujú trochu viac práce. Či tak alebo onak – ponúkame vám zoznam, ktorý by vám mal pomôcť upraviť vaše web stránky, aby obsahovali responzívny design s minimálnym úsilím a maximálnymi výsledkami.

jQuery pluginy

Isotope

Izotope je jQuery plugin, ktorý vám umožní navrhnúť layout, ktorý nemožno inak vytvoriť prostredníctvom CSS a HTML. Má schopnosť zmeniť usporiadanie prvkov vo vnútri kontajneru tak, aby sa do neho zmestili prispôsobením ich veľkosti. Môžete tiež použiť izotope na filtráciu a triedenie položiek podľa kategórií, atď.

Breakpoints.js

Breakpoint bol vytvorený v spolupráci s developermi a dizajnérmi. Je to plugin, ktorý vám umožní vytvárať zarážky pre rôzne veľkosti prehliadača. Ak je váš prehliadač zmenšené na jednu z týchto veľkostí, prvky sú schopne prispôsobiť sa obrazovke.

FitText.js

Je jeden najobľúbenejších jQuery pluginy určených pre fonty písma. Príliš často sa v responzívnom designe zabúda na písma a ich veľkosti a že nadpisy by mali reagovať na zmenu veľkosti v určitom priestore. FitText vám to umožňuje, ale nezabudnite ho použiť iba na nadpisy!

Response.js

Ak sa vám páči myšlienka Breakpoint.js ale chce viac možností na  prispôsobenie – Response.js je odpoveď. Je to naozaj skvelý nástroj pre tých, ktorí poznajú syntax jQuery lepšie ako CSS a HTML a potrebujú vytvoriť webové stránky s responzívnym designom. Môžete používať zarážky, no obsahuje veľké množstvo prispôsobení – ako je veľkosť obrazovky zariadenia alebo schopnosť načítať rôzne zdroje pre rôzne veľkosti.

TinyNav.js

TinyNav je ľahký jQuery plugin, ktorý vám umožní zmeniť všetky položky menu pomocou zoznamov sa obrátiť na drop-down menu, keď je prehliadač zmení veľkosť / šírku. Môžete zadať rozmery, rovnako ako aj to, ktoré ponuky v menu zmeniť. TinyNav nie je veľmi obsiahla čo do funkčnosti, ale za to je to veľmi efektívna.

Populárne frameworky a systémy

Twitter Bootstrap

Bootstrap je jedným z najpopulárnejších frameworkov, ktoré sú k dispozícii. Je to framework s 12 stĺpcovou mriežkou, ktorá nám zaručí kompatibilitu a použiteľnosť naprieč prehliadačmi (cross-browser compatibility) –  a to vrátane Internet Explorer 7. Dodáva sa s rôznymi komponentami pre tvorbu štýlov, typografie a JavaScriptu, prostredníctvom ktorých môžeme vytvoriť elegantný a intuitívny design.

Responsive Grid System

Tento systém tvrdí, že nie je často používaný, ale iba systém môže urobiť váš design responzívny. Zdá sa, že môže byť jedným z najviac flexibilných systémov, pretože vás neobmedzuje určitou veľkosťou alebo mriežkou. Používa rôzne CSS triedy, ktoré sú schopné plávať a vytvárať vlastné stĺpce.

Golden Grid System

Golden Grid System je aj systém – nie framework. Rozdeľuje obrazovku do 18-tich stĺpcov. Krajné stĺpce (vľavo a vpravo) sú používané ako vonkajšie okraje mriežky – na váš návrh designu môžete teda použiť 16 stĺpcov. Môžete si taktiež vytvoriť vlastné šírky stĺpcov a používať ich.

1140 Grid System

Mnohí návrhári ešte donedávna vytvárali webové stránky, ktoré boli 960px široké. Prišlo obdobie, kedy táto šírka bola už dosť limitujúca a rozmery web stránok sa zväčšili. V súčaasnosti sa  veľa návrhov tvorí na šírku 1140px. Tento 1140 Grid System umožňuje vytvoriť 12 stĺpcov, aby sme mohli naplno využiť „širokoúhlosť“ vo web designe.

SimpleGrid

SimpleGrid preberá myšlienku mriežky a zjednodušuje ju. U väčšiny systémov a frameworkov budete mať neznáme triedy a neznáme stĺpce. SimpleGrid má triedy, ktoré určujú aké stĺpce sú prvé, stredné a posledné. Okrem toho, môžete pridať rôzne „sloty“ na stĺpce, aby to vyzeralo tak, akobz mali viac stĺpcov. Je to veľmi jednoduchý a priamočiary framework.